Sporcularda sağlıklı ve dengeli beslenme

 • 14
  OCA

  Sporcularda sağlıklı ve dengeli beslenme

  2438 defa okundu.
  Sporcularda sağlıklı ve dengeli beslenme

   Her yaştan ve cinsiyetten insan için çok önemlidir. Özellikle fiziksel olarak normal insanlardan daha fazla performans sarf eden sporcular ayrı olarak ele alınmalıdır. Örneğin normal bir yetişkinin günlük ihtiyaç duyduğu protein miktarının belki birkaç katı bir sporcunun günlük protein ihtiyacını ancak karşılayabilecektir. Bu nedenle sporcuların ihtiyaç duydukları besin maddelerini ve miktarlarını iyi tespit etmek ve gereken ayarları iyi yapmak gerekir. Yetersiz ve dengesiz beslenen sporcuların başarılı olmayacakları açıktır. Bir sporcunun dengeli beslenmesi için gereken besin değerleri  PROTEİN,SU,KARBONHİDRAT ve MİNERAL’lerden oluşur.

  PROTEİNLER  :Protein vücudun ve hücrenin yapı taşını oluşturan temel bileşimdir.Saç ve tırnaklar büyük oranda proteinden oluşur. Vücudumuz doku yapımı ve onarımı için protein kullanır. Ayrıca kas, kemik ve kıkırdakların da en önemli yapısıdır.

  SU :Su sporcu beslenmesinde en önemli besinler arasında yer alır. Su vücuttaki atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılması, vücut ısısının dengelenmesi ve besinlerin hazmedilmesi gibi olaylarda görev alır.

  KARBONHİDRATLAR :Karbonhidrat vücudun enerji ihtiyacını karşılaması yanında genel güç ve dayanıklılığı arttırarak vücut performansını arttırmaya yardımcı olur.

  MİNERALLER :Sporcu beslenmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Yeterli mineral almayan sporcular performans düşüşünün yanı sıra ciddi sağlık sorunlarıyla da karşılaşabilmektedir. Sporcu sakatlanmalarının en önemli nedenlerinin MAGNEZYUM ve POTASYUM eksikliğinden olduğu unutulmamalıdır.

Yorumlar